16 października 2018

NA DOBRY POCZĄTEK DNIA – ŚNIADANIE !

Raczej nie będę oryginalna pisząc, że koniecznie przed wyjściem z domu trzeba zjeść śniadanie. Pamiętam, gdy byłam w wieku szkolnym i twierdząc, że nie jestem głodna zazwyczaj wychodziłam rano na lekcje i nie jadłam nic przez kolejne 3-4 godziny.

Teraz, gdy o tym pomyślę i swoją siedmiolatkę uczę, ze trzeba zjeść śniadanie nawet nie chcę pomyśleć jaka byłaby jej reakcja gdybym jej to opowiedziała. Będąc nastolatką w liceum zazwyczaj jadałam w szkolnym sklepiku drożdżówki bo mama dawała magiczne wtedy 2zł na śniadanie. Jak pomyślę o tym teraz to marzę by cofnąć czas chociaż na jeden dzień i móc spokojnie przeżyć jeden dzień szkolnej nastolatki z dobrymi i zdrowymi nawykami. Teraz starsza i mądrzejsza o swoje doświadczenia namawiam tych młodszych aby jedli zdrowiej, bardziej kolorowo i ze sprawdzonych produktów.

Pułapki sklepowe są wszędzie i oczywiście będąc kiedyś tą nieświadomą młodą dziewczyną osobiście kupowałam gotowce na swoje śniadanie lub przekąskę w ciągu dnia. Nawet jadąc bardzo wczesnym autobusem na uczelnię moja myśl brzmiała „zjem coś po drodze” kończąc w kolejce na dworcu po opiekaną, pszenną bułkę z szynką nieznanego pochodzenia i mnóstwo gotowych sosów z konserwantami. Teraz jestem przerażona jak o tym pomyślę…Tak właśnie jadłam ale nie powielając swoich błędów żywieniowych staram się jako matka każdego dnia uczyć i uświadamiać moją córkę jak ważne jest jedzenie, dobre jedzenie.

Tutaj nie chodzi o przestrzeganie diet i kupowanie składników z naklejką eko lub bio ale najważniejsze dla Nas jest uświadamianie od najmłodszych lat skąd się bierze i jedzenie i czego unikać by czuć się po prostu zdrowo.

Mogłabym pisać o swoich błędach żywieniowych w nieskończoność i pewnie jeszcze nie raz o tym wspomnę ale w moim codziennym życiu to właśnie dobre śniadanie daje mi energie na cały dzień. Lubię zjeść dobre śniadanie i jak każda matka jestem zazwyczaj zabiegana więc trudno mi pisać teksty typu „Jedz śniadanie, najlepiej w domu przed wyjściem, usiądź i przegryzaj powoli”.
Uwielbiam jeść śniadanie w gronie rodzinnym a niestety tylko w weekend możemy sobie na to pozwolić. Wtedy jest wszystkiego do wyboru i do koloru – mnóstwo warzyw, wędlin, serów, naleśniki, chałka , tosty…i dobra herbata koniecznie…

Ważne, że to rodzinny czas, którego u mnie nie było a ja uczę swoją córkę wspólnego spędzania czasu przy stole i przy dobrym jedzeniu.

Miłego dnia

 

 

 

Lubimy&Polecamy , , , , , , , ,